ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Gıdaya Saygı

Süper Atıştırmalık Ceviz

Bu yazıyı 2 dakika 31 saniyede okuyabilirsiniz.

Cevizi yıl boyu yemeyi seviyoruz. Yazın son günlerinde peydahlanan taze cevizin ise keyfi bambaşka.

Bizans’ta “Zeus palamudu” ya da “Kraliyet Kuruyemişi” olarak bilinen ceviz, bugün en çok tüketilen kuruyemişlerden biri.  Çin, İran, ABD ve Türkiye dünyanın önde gelen ceviz üreticileri. Anadolu’nun hemen hemen her yerinde ceviz üretimi yapılabilir. Ancak yine de tezgahlarda ithal cevize rastlamak mümkün.

Taze Ceviz

Taze ceviz. Dışarıdan sert görünür, içi ise ne kadar zariftir. Yazın son günlerinde ıslak kahverengi kabuklu cevizlere manavlarda, yeşil kabuklu hallerine bahçelerde rastlarız. Sokakta soyulmuş halde satanları görürüz. Taze cevizi evde kırıp yemek ise başka bir keyif, adeta bir terapidir. Kıvrımlarıyla minicik bir beyni andıran cevizin o incecik kabuklarını soymak zor iştir. Bazıları kabuklarıyla yer, uğraşamaz soymakla. Halbuki bu noktaya kadar gelmişken, içinden çıkan taptaze, bembeyaz, sulu cevizin keyfini çıkarmaya az kalmıştır.

Eylül ayında toplanan taze cevizle aylarca kurumuş cevizin arasında büyük fark var elbette. Taze fındık ve bademde olduğu gibi, taze cevizin de dokusu ve tadı bambaşka. Taze cevizin tadı süt gibidir, tatlıdır. Ceviz bekledikçe tadı keskinleşir, o hafif ve narin lezzeti azalır. Taze cevizin mevsimi kısacık. Senenin geri kalanında ise kuru ceviz (ceviz içi) bulmak mümkün. Onun da yeri başka. Kuru cevizleri bir gece suda bekletirseniz aynı olmasa da tazesine yakın bir sonuç elde edebilirsiniz.

Alırken nelere dikkat etmeli?

Taze ceviz alırken kabuklarının fazla parlak ve temiz pak olmamasına dikkat edin. Bazen daha temiz gözüksün diye yıkarken kimyasal kullanılabiliyor. Kuru ceviz alırken de küçük üreticiden, yerli ceviz alın.

Cevizin Yararları

Cevizin son derece faydalı bir yiyecek olduğunu biliyoruz. A, K, E ve C vitaminleri içeriyor. Lif, protein, yağ ve karbonhidrat kaynağı. Omega-3 yağ asitleri ve antioksidan yüklü. Ceviz, içerdiği yağlardan dolayı kalp hastalığı ihtimalini düşürüyor, kötü kolesterolü, şeker, kanser, yüksek tansiyon, depresyon, romatizma riskini azaltıyor. Cevizin sağlık açısından en dikkat çekici özelliği ise tam anlamıyla bir E vitamini deposu olması. Ceviz kabukları ise saçlar için mucizevi bir malzeme. Suda kaynatıp ya da bekletip bu suyu saçlarınıza kür yapabilirsiniz.

Mutfakta Ceviz

Ceviz, hem tatlı hem tuzlu yemeklerde kullanıldığından çok yönlü bir malzeme. Bazı yemekler ceviz olmadan düşünülemez. Çerkez tavuğunun, içli köftenin, taratorun vazgeçilmezidir ceviz. Muhammara, gavurdağı, biberli ezmede de ceviz olmazsa olmaz. Baklava, kadayıf, kabak tatlısı gibi tatlılarda da ceviz kullanılır. Kuru incir, kayısı ve duta yakışır, bu yüzden pestillerin üzerine serpilir, kuru kayısının içine yerleştirilir. Ceviz içinin ipe dizilip pekmez ve nişastaya bandırılıp kurutulmasıyla elde edilen ceviz sucuğunu da unutmamak gerek. Gürcistan’da mantının içine eklerler cevizi. İran’da ise etli yemeklerde rastlarsınız. Taze cevizi ise olduğu gibi tek başına yemek en güzeli ama “mevsimdaşı” taze incire de çok yakışıyor. Dilerseniz aynı kurusu gibi eriştenin, makarnanın üzerine, keklere, mezelerin üzerine de ekleyebilirsiniz.

Nasıl Saklamalı

Cevizin kabukları onu bozulmaktan korur. Bu sebepten kırılmamış cevizin ömrü bir hayli uzundur. Hava almayacak şekilde saklanan cevizler buzdolabında 6 ay, buzlukta bir sene dayanır. İç cevizi yine hava almayacak şekilde, kilerde ya da mutfak dolabında güneş ışığından ve sıcaktan uzakta 3 ay; buzdolabında 6 ay; buzlukta ise 1 sene saklayabilirsiniz. 

Cevizi saklamanın başka yolları da var elbette. İtalyanlar yeşil cevizden nocino adlı bir likör yaparlar. Yeşil cevizin suda bekletilip kireçli suda haşlandıktan sonra şerbette pişirilmesiyle elde edilen ceviz reçeli de Balkanlar’dan Antakya’ya farklı yörelerde uygulanır.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.