ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Dünyadan

Bugünün Çocukları

Bu yazıyı 2 dakika 24 saniyede okuyabilirsiniz.

İklim değişikliğine dikkat çeken çocuklar bize ilham ve umut vermekle birlikte durumun ne kadar ciddi ve acil olduğunu da hatırlatıyorlar.

Okyanuslar ısınıyor, sular yükseliyor, mercan kayalıkları yok oluyor. Üst üste dört senedir dünyada rekor sıcaklık görülüyor. Mevsimler tam anlamıyla delirmiş durumda. Bugün dünyada iklim değişikliğini, ya da başka bir bakış açısıyla iklim krizini, hissetmeyen kaldı mı? Durum o kadar vahim ki, sanki aslında hepimizin sadece bunu konuşuyor olması gerekiyor.

16 yaşındaki İsveçli Greta Thunberg tam da bunu yapmakta. Şiddetle, kararlılıkla ve tüm dünyanın duyabileceği şekilde yüksek sesle iklim krizini konuşuyor. Yıllar önce okulda izlediği bir belgeselden sonra başka hiçbir şey düşünemeyen Greta, geçtiğimiz Ağustos ayında harekete geçmeye karar veriyor ve okula gitmeyip parlamento binasının önünde protesto etmeye başlıyor. Önceleri önünden geçenler anlam veremiyor, ufak tefek bir kız çocuğunun okula gitmeyip tek başına her gün saatlerce sokakta durmasını anlamıyorlar. Derken zamanla ona katılanlar oluyor. Greta yılmıyor ve sonunda medyanın, politikacıların, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarıyor.

Biz onu geçtiğimiz Kasım ayında Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Zirvesi’nde yaptığı konuşmasıyla tanıdık. Greta, bugünkü çocukların nasıl fark yarattıklarının en güçlü örneği. Umursuyor, dünyanın ve kendisinin geleceğine sahip çıkıyor, birçok insan gibi “bana ne” demiyor. Hiç çekinmeden politikacılara hesap soruyor. “Biz ödevimizi yaptık, siz yapmadınız” diyor. Sakin ama net bir şekilde böyle devam edersek dünyanın yok olacağını söylüyor. Acı gerçekleri pembeye boyamadan, sansürsüz, teker teker sayıyor. Bir konuşmasında “Umut dolu olmanızı istemiyorum. Benim hissettiğim korkuları sizin de hissetmenizi istiyorum. Bir kriz olduğunu kabul etmenizi istiyorum. Eviniz yanıyor gibi davranmanızı istiyorum. Çünkü yanıyor” diyor.

Greta aynı zamanda çözümün aslında ne denli basit olduğunu da hatırlatıyor. “Bir çocuk bile anlar. Sera gazı emisyonlarımızı azaltmamız gerek. Dünyanın ısınmasını engelleyebiliriz ya da engellemeyiz. Konu bu kadar siyah beyaz. Karbon ayak izin ne kadar büyükse o kadar buna mecbursun. Platformun ne kadar büyükse sorumluluğun da o kadar büyük” diyor.

Sadece büyükler değil, Greta’nın sesini dünyanın farklı ülkelerindeki çocuklar da duydu. 15 Şubat ve 15 Mart’ta şimdiye kadar gerçekleşmiş en büyük öğrenci protestoları gerçekleşti. Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın 100’den fazla ülkesinden yüzbinlerce çocuk katıldı protestolara. Ellerinde pankartlarla geleceklerini sorguladılar. Devletlerden, politikacılardan Paris Anlaşması’nda alınan kararlara uymalarını talep ettiler.

Geçtiğimiz hafta İngiltere’de gerçekleşen Extinction Rebellion’da bir paneldeydi Greta Thunberg. Moderatör ona yaptığı protestoların etkilerini sorduğunda her zamanki sakin ve net tavrıyla durumu anlattı. Normalde şimdiden ne kadar büyük fark yarattığını, dünyanın, medyanın ona kulak vermesiyle ne kadar mutlu olduğunu söylemesi beklenirdi belki de. Greta için ise sonuç önemliydi. Emisyonların hala yükselişte olduğunu, dolayısıyla henüz kaydedilecek bir fark yaratmadığını söyledi.

Durum son derece ciddi ve acil. Greta ve onun gibi iklim krizine dikkat çeken, bu konuda bir şeyler yapılmasını talep eden çocuklar bize kuşkusuz umut veriyorlar. Ama aynı zamanda derhal harekete geçmemiz gerektiğini, her birimizin kendi hayatlarımızda yaptığı değişimlerin ne kadar önemli olduğunu da hatırlatıyorlar.

Bugün anne babalar çocuklarının her istediğini yapıyorlar. Oyuncak, şeker, kısa vadede tatmin olsunlar diye isteklerine hemen cevap veriyoruz. Peki çocuklar gerçekten ne istiyorlar? Şimdi Greta ve dünyadaki yüzbinlerce çocuğa kulak vermenin, esas bu isteklerini yerine getirmenin zamanı.


Cemre Narin

İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.