ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Ruhunu Doyuran Çocuklar

Bu yazıyı 2 dakika 49 saniyede okuyabilirsiniz.

Çocukları gıda israfı konusunda duyarlı yetiştirmek için yapabileceğimiz çok şey var

Biz büyükler gıda israfının önemini biliyoruz ve olabildiğince önlemeye çalışıyoruz. Bilinçli tüketmek, ziyan etmemek ve kalan yemekleri değerlendirmek için çabalıyoruz. Peki ya çocuklar? Bu duyarlılığın gelecek nesillere geçmesi için hem doğru örnek oluşturmak hem de belki de özellikle üzerinde durmak gerekiyor. Bunu yaparken sadece öğüt vermek yerine bir de eğlenceli hale getirebilirsek, kuşkusuz daha da etkili olabiliriz.

Arkadan Ağlayan Pilav

Gıda israfını önlemek için yapabileceğimiz ilk iş tabakta yemek bırakmamak. Peki bunu çocuğumuza nasıl öğretiriz? Uzmanlar bir çocuğun bebeklikten itibaren ne kadar yediğine kendisinin karar vermesi gerektiğini söylüyorlar. Böylelikle çocuk kendi ihtiyaçlarını dinleyebilen, açlık ve tokluk sinyallerini okuyabilen bir birey olarak büyüyor. Biz onun yerine karar verirsek zamanla bu sinyalleri duyamaz hale geliyor. Dolayısıyla çocukların tabaklarında yemek bırakmamaları için öncelikle tabaklarını gereksiz doldurmamalıyız. Küçüklerse önce yiyebilecekleri kadar koyup, bitirdikten sonra ikinci servisi yapmalıyız. Büyüdükçe de kendi kendilerine servis etmelerini beklemeliyiz.

Elbette ne kadar aç olduğumuzu bazen biz bile yanlış tahmin edebiliyoruz. Doyan çocuğumuzun yemeğini zorla bitirmesini beklemek ya da “arkandan ağlar” gibi fantastik ifadeler sarf etmek yerine kalan yemekle ilgili sorumluluk taşımasını öğretmek en doğrusu. Bugün yemiyorsa, yarın yer… Bunu kolaylaştırmak için kalan yemeği bir kaba koyup, üzerine kendi ismini ve tüketmesi gereken en son tarihi yazmak, sorumluluğu kendi üzerine alması ve zaman dolmadan önce bir şeyler yapması için işe yarayabilir.

Ormanda hazine avı

Bugün ne yazık ki birçok çocuk patatesin patates kızartması şeklinde yetiştiğini sanıyor. Kabağın neye benzediğini ya da domatesin ketçap dışında ne işe yaradığını bilmiyor. Yediği pizzanın üzerindeki mantarın ormanda yetiştiğini görmemiş, sabah yediği yumurtanın nereden geldiğinden habersiz bir sürü çocuk var. Çocukları yemeğin üretim ve alışveriş kısmına dahil etmezsek doğrusunu bilmelerini elbette bekleyemeyiz.

Balkon bahçeciliği, şehirde yaşayan çocukların yediklerinin nasıl yetiştiğini öğrenmeleri için birlikte yapılabilecek keyifli bir aktivite. Saksıda yetişen otun, meyvenin, sebzenin yavaş yavaş büyüdüğüne tanık olsunlar. Onu yetiştirmek için uğraşsınlar. Bir başka eğlenceli ve eğitici aktivite de ormana gidip birlikte yenebilir otlar toplamak. Haritalar hazırlayıp, adına “ormanda hazine avı” bile diyebilirsiniz.

Yemek alışverişine gelince, en azından bir kısmını okul dışındaki saatlere bırakıp, her fırsatta pazara, manava, balıkçıya, kasaba, fırına çocuklarla birlikte gitmek gerek. Bu, yemeğin nereden geldiğini, nasıl üretildiğini, kimin ürettiğini bizzat görmelerini sağlamak için önemli. Pazardaki teyze “Bu hafta bizim oralarda hava fenaydı, çok zor topladık.” dediğinde bir demet otun arkasındaki emeği; balıkçı “uskumru Marmara’ya geri döndü” dediğinde bunun ne anlama geldiğini; fırıncının o ekmeği pişirmek için kaç derece fırınla çalıştığını  kendilerinden dinlerlerse elbette daha anlamlı olur.

Zamanla değerlendirmek  

Hepimizin mutfağında çürüyen muzlar, kek yaparken arda kalan yumurta kabukları, kilerde aylardır duran nohut, mercimek, fasulye vardır. Gıda israfını önlemenin bir yolu da bu malzemeleri doğru değerlendirmek.

İşe, çocuğunuzla birlikte kalan sebze ve meyvelerle turşu kurarak başlayabilirsiniz. Malzeme turşu haline geldikçe dokusunun, lezzetinin nasıl değiştiğini görsün. Her seferinde farklı baharatlar katsın, yeni “iksirler” denesin.

Bakliyatları filizlendirmek de eğlenceli ve lezzetli bir başka aktivite. Filizlenme tohumun canlanmaya başlaması, bitkiye dönüşmesinin ilk aşaması. İlkokulda yoğurt kabında pamukla yaptığımız mercimek, nohut projelerini hatırlarsınız.

Yemek atıklarını dönüştürmenin bir başka yolu da kompost yapmak. Kompost yaparak evdeki gıda israfını önlemiş, başka türlü çöpe gidecek yiyeceğin yüzde 30’unu kurtarmış oluyorsunuz. Muz kabuklarını, elma çöplerini, kalan yemekleri bu komposta katabilirsiniz.

Bunlar hem israf önleyici hem de çocuklarla birlikte yapılabilecek eğlenceli aktiviteler. Aynı zamanda hepsi bugünün hızlı çocuklarına biraz beklemeyi öğretmek için iyi birer araç.

İşi biraz geliştirdikçe (ve çocuklar büyüdükçe) birlikte evdeki yiyeceklerden doğal temizlik ve güzellik malzemeleri yapmayı deneyebilirsiniz. Hem değerlendirmiş hem kullandığı malzemeyi evde üretmiş hem de fena mı, bu arada matematik, kimya, biyoloji dersi almış olurlar.

Devamı Ruhunu Doyuran Çocuklar-2 yazısında…. 


Cemre Narin 
İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.