ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Çıkar Şu Ağzındaki Baklayı!

Bu yazıyı 2 dakika 19 saniyede okuyabilirsiniz.

En sevdiğimiz malzemelerden baklanın hikayesi ve bakla ile yapılabilecek pratik bir tarif.

“Baklagil” kelimesini çok kullanır olsak da daha çok mercimek, fasulye veya nohut çağrıştırdığını düşünüyoruz. Halbuki kelimenin içindeki baklanın tarihi çok eski yıllara dayanıyor. M.Ö. 6000 yılından itibaren Akdeniz ülkelerinde yetiştirilen bakla, bu toprakların en eski ve hikayesi en bol baklagili. Nil Nehri etrafında yetiştirilen baklanın parlak yeşil rengi, yapraklarının üzerindeki siyah lekeleri, baklayı sarmalayan kabuğun kendine has şekli ve soğuklara dayanma kabiliyeti tarih boyunca popüler olmasına yol açmış. Süper güçleri olduğuna inanılan bakla bir zamanlar iyi şans işaretiyken ve Mısır’da törenlerde tanrılara hediye olarak sunulurken, rahiplerin tüketmesinin günah olduğuna inanılırmış.

 

Bakla ile ilgili oldukça hüzünlü ve ilginç hikayeler var. Eflatun’un M.Ö. 427- 347 yılları arasında yazdığı “Şölen” kitabında “Çıkar şu ağzındaki baklayı!” cümlesi ile literatüre girmiş. Ünlü matematikçi Pisagor’un ise baklanın en büyük düşmanlarından biri olduğu bilinir. Kendisini takip eden hayran grubunun hayatlarına müdahele etmesi ile bilinen matematikçi, takipçilerinin vejetaryen olmasını talep ediyormuş fakat protein deposu baklayı yemelerini yasaklamış. Ne yazık ki Pisagor’un ölümü de bakla yüzünden olmuş. Düşmanlarından kaçmak için tek çaresi bakla tarlasından geçmek iken, başka bir yolu tercih ettiği için öldürülmüş. Bu nefretinin arkasında tam olarak ne olduğunu bilemiyoruz ama verilen tüm sebeplerin arasında gıda alerjisi ihtimalinin yüksek olduğunu düşünebiliriz. Son olarak da “Kuzuların Sessizliği” filminde Hannibal’in bir kadeh Chianti ile bakla yemeyi tercih etmesiyle bu güzelim bitki korku dolu bir hikayeye daha konu olmuş.

 

Baharın gelişini müjdeleyen bakla, tüm bunların aksine, yiyenleri çok mutlu ediyor. Kalori ve yağ oranı oldukça düşük, yüksek oranda lif içeriyor, besin değeri ise dopamin olmak üzere birçok vitamin ve mineral açısından oldukça zengin.

 

Her geçen gün bitkisel protein kaynaklarının öneminin arttığını biliyoruz. Bir çok araştırmada baklanın yakın gelecekte insan tüketimine uygun hayvansal protein yerine geçebilecek en değerli bitkisel protein kaynağı olacağı belirtiliyor. Bakla, içerdiği yüksek protein, lif ve vitamin değerlerinden dolayı insan sağlığı açısından değerli olmasının yanısıra, topraktaki azot miktarını dengelemesi ve fosfor miktarını arttırmasından ötürü müthiş bir gübre görevi de görüyor. Değişik hava şartlarına karşı dayanıklı olması da geleceğin tarımcılarının ilgisini çekmesine yol açıyor.

 

Bakla, Türk mutfağında en çok enginar ve pilavın yanına yakıştırılır. Başka kullanım şekilleri arasında taze bakla ile yapılan falafel ve favayı sayabiliriz. İlkbaharda taze bakla varken Tokat usulü baklalı sarma, Girit usulü çiğ bakla gibi yemekleri de denemeli. Genellikle dereotunun eşlik ettiği bakla, örneğin Trakyalıların bakla çorbasında süt veya kaymak ile tatlandırılır.

İngiltere ve Amerika’da bakla ununun rahatlıkla bulunduğunu, gluten hastalarının veya vegan sporcuların bu unu sıklıkla kullandığını da ekleyelim. Evde protein ihtiyacı olan bir sporcu varsa, bakla unu ve nohut ununu karıştırarak çok lezzetli hamurişleri, kekler, kurabiyeler pişirebiliriz.

 

Peynirli Bakla

Baklayla yapılabilecek eğlenceli bir tarif, fırında peynirli bakla. Kurusunu 20 dakika haşladıktan sonra suyunu süzüp zeytinyağı, tuz ve karabiber ile karıştırın. Fırın tepsisinde, 180 derecede 25 dakika boyunca pişirin. Baklaların üzerine dilediğiniz bir peyniri rendeleyin ve azıcık limon suyu da ekleyip, 10-15 dakika daha pişirin.

 


Tuğçe Ergun

Ekonomi ve girişimcilik okuyan ve daha sonra bu alanlarda çalışan Tuğçe Ergun, yaşadığı bir rahatsızlık sonucunda beslenme ve sağlık arasındaki ilişkiyi araştırmaya başladı. Cornell Üniversitesi’nden bitki bazlı beslenme üzerine eğitim aldıktan sonra OCHI adlı sağlıklı atıştırmalık markasını kurdu (@ochifood). Gıdanın ve doğanın iyileştirici gücü ile ilgili ilham almaya ve vermeye devam ediyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.