ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Uzman

Doğaya Yakın

Bu yazıyı 3 dakika 18 saniyede okuyabilirsiniz.

Ruhun Doysun, Mehmet Gürs’ün kaleminden…

Temelinde bazı konulara kafa patlatanlar, bir derdi olanlar, bu konuları anlatmak, başkalarına aktarmak ister. Yoksa bu bilgiler yok olur gider. Uzun zamandır tekrar bir program yapmayı düşünüyordum. Ve bu kadar sene sonra yine aktarılacak çok işin olduğunu gördüm. Bilgiler biriktikçe sadece lokantalarımız ve konuşmacı olarak katıldığım konferanslar yetmemeye başladı. Yıllardır sürekli aktarmaya çalıştığım fikirleri, ki bunlar temelinde yaşadığımız dünyaya sahip çıkmakla başlıyor, Ruhun Doysun projesi ile çok daha geniş bir kitleye aktarabileceğimi düşündüm.

Dünyanın dört köşesinde büyük şehirlerde gerçek yaşam gittikçe sıkışmaya başladı. Hele İstanbul gibi bir mega kentte nefes alacak yer azaldı ve bu gidişle daha da azalacak. Köyden kente göç ve sonrasında çoğu zaman sefil bir hayat var. Milyonlarca şehirli insan günlük rutinlere sıkışmış ve mutsuz. Evden işe, işten eve, AVM’ler, pazar günleri düşünmeden yapılan ev alışverişleri, bir önceki pazar alınanların çöpe atılması… Gerçek yemekten kopan şehirliler hiç olmadığı kadar havalı mutfaklarda ne pişireceklerini sorguluyorlar. “Hangi yemeği yemeliyim, hangi diyeti uygulamalıyım, kime inanmalıyım?” gibi sonu olmayan sorular bunlar. Bir taraftan hiç olmadığı kadar üretiliyor ve satın alınıyor, diğer taraftan açlıktan ölen insanlar var. Bir tarafta çöpe giden sonsuz yemek, diğer tarafta yerden buğday tanesini toplayıp yiyen çocuklar. Balık stokları tükenmek üzere. Üçgen merkezin tam ortasında oturmasına rağmen Türkiye’deki biyoçeşitlilik ürkütücü bir süratle yok oluyor. Şuursuz tüketimden dolayı Ağustos ayında dünyanın verdiklerini bitiriyoruz. Bu gidişatı durdurmak yetmiyor, geri çevirmemiz şart. Sürdürebilirlik geçmişte kalan bir kavram, artık rejenerasyonu düşünüyor olmamız gerekiyor.

Ruhun Doysun’la programlarda ve web sitesinde, yemeği kullanarak birçok ciddi ve derin konuya giriyoruz, bazı temel “büyük soruları” irdeliyoruz. Tabii ki, ne 30 dakikalık bir program ne de web’deki yazılar bu konuların çok derinlerine inemez, sonuçta ansiklopedi ya da doktora tezi hazırlamıyoruz. Ama belki birilerine ilham verir, cesaret verir. Umarım sonucunda biraz soru sordurur, düşündürür ve tabii ki izleyenleri gerçek yemek yapmak için gaza getirir.

Bu şehirde ve topraklarda yaşayan biri olarak sürekli gözlemlediğim konular bunlar ve herhangi duyarlı bir insan olarak ne yapabileceğimi sürekli sorguladım ve sorgulamaya da devam ediyorum. Yemek istesek de istemesek de hayatımızın merkezinde. Yemeden hayatta kalamayız. Yediklerimiz bizi yaşatır, iyileştirir ya da hasta eder, öldürür. Yediklerimizin nasıl yapıldığı ise dünyamızın geleceğini belirliyor. Tarım, hayvancılık, endüstriyel üretim, fazla tüketim gibi konular hep seçtiğimiz yemeklerin bir sonucu. Her lokmamız ile karar veren bizleriz. Yıllardır devam eden Yeni Anadolu Mutfağı projesi ve sonucunda Mikla’da pişen yemekler, YEDİ konferansında konuştuklarımız, Anadolu’da yaptığımız araştırmalar ve katıldığım konferansların devamı olarak Ruhun Doysun projesi ile her birimizin gerçekten bir fark yaratabileceğini anlatmaya çalışıyorum. Çünkü istediğimiz farkı yaratmak o kadar da zor değil.

Karnımızı doyurmak tabii ki önemli. Peki ya ruhumuz? Hepimizin tercihi farklı, iyi ki de öyle, yoksa ne kadar sıkıcı olurdu! Kelin ilacı olsa başına sürer, mutluluğun ilacı olsa yok satar, ancak ikisi de yok. Bazılarımız duşta bağıra bağıra şarkı söyleyerek, başkaları resim yaparak, ben ise doğaya mümkün olduğu kadar yakın olduğumda mutlu oluyorum. Çocukluğumdan hatırladığım ilkel “hafta sonu evi” hep güzel anılarla dolu. Sanıldığı kadar zor ve pahalı bir şey de değil. Bir tercih meselesi bu. Ama doğaya yakın diye illaki sefil bir iş olmasına da gerek yok. Tasarımın akıllısı bu işi halledebiliyor. Doğru renkler, çizgiler ve malzemeler ile şahane bir iş çıkabiliyor ortaya.

Gerçekten senin için önemli olan ne? Sebzelerini yetiştirmek ve oynaşmak için bir parça toprak mı? Ormanda yürümek mi? Çıplak ayak ile kuma basmak ya da yağmurdan sonra toprağı koklamak mı? Plajda yatıp bir kitap okumak mı? Ufak bir yelkenli ile denize çıkmak mı, ya da sabahları balığa çıkmak için basit bir kayık mı? Tırnakların altlarının kirlenmesi, bir iki tane hafif kesik, kendi yemeğini toplamak ya da yakalamak, kendi ellerinle yaptığını bir şeyi kullanmak… Bunlar hayatımızı karartan sığ tartışmalardan nefes almak için ve gerçekten yaşadığımızı hissetmek için yapabileceklerimizin sadece bazıları.

Şimdi ikinci sezon çekimlerine başlıyoruz. Başladığımızdan beri ben de tekrar ilham almaya, düşünmeye başladım. Sadece Mikla, Numnum, Enzo veya Mürver gibi lokantalar için değil, tekrar günlük ev yemekleri, basit yemekler yapmak ve tabii ki yıllardır kafa patlattığım konuları açık açık konuşmak iyi geliyor.

“Ruhun Doysun”, yemeğin etrafında dolaşan bir hareket aslında. Umarım az da olsa düşündürür, ilham verir, farkındalık yaratır…

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.