ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kapat X
Uzman

Edito

Bu yazıyı 1 dakika 53 saniyede okuyabilirsiniz.

Yemek yazıları yazmanın en tatmin edici tarafı, yemeğin hiçbir zaman sadece yemekten ibaret olmaması. Bir tabak zeytinyağlı enginar hayal edin; ağızda eriyen, mayhoş, yeşil yeşil bahar kokan enginar. Görüntüsünü, lezzetini, bize sağladıklarını (karaciğer için mucizeler yaratır bu arada) anlatmak elbette keyifli ve önemli. Ancak bir o kadar heyecan verici olan, enginarın etrafındaki diğer konular. İri Bayrampaşa mı, yoksa silindir başlı Sakız enginarı mı? Hangi şartlarda, kim üretmiş? Sonra, dünyada başka nerede “mahallenin enginarcısı” diye bir şey var? Peki ya bilimsel adı “Cynara scolymus” olan enginarın adını Zeus’un kıskanıp, kızdığı ve enginara dönüştürdüğü sevgilisi Cynara’dan aldığını biliyor muydunuz?

Ruhun Doysun’un web sitesine hoş geldiniz. Amacımız size, yemek kadar etrafındaki  konuları da düşündürmek. Fikir ve ilham vermek. Bireysel değil, bütünsel bakabilmek. Doğru tüketmenin, var olanı dönüştürmenin, doğayla daha uyumlu yaşamanın aslında son derece uygulanabilir olduğunu göstermek.

Videolarda Mehmet Gürs ile yeşillikler içinde, dolu dolu sohbetlerin, ilham verici yemek ve ipuçların olduğu bir program içeriği söz konusu. İçinde tarımdan teknolojiye farklı ve önemli meseleler kadar pratik bilgiler de var. Kalan fırın sebzeyi nasıl değerlendirebiliriz; et tüketirken hiçbir kısmının ziyan olmaması için nelere dikkat etmeliyiz; enginarın sapını, pancarın yaprağını nasıl kullanabiliriz… Hepsi düşündüren ve aynı zamanda hemen uygulayabileceğiniz tarif ve fikirler.

Web sitesinde bölümlerin, kısa videoların ve tariflerin dışında yazılar da var. Mesela, nohutla sıra dışı neler yapabiliriz? Çorbayı neden bu kadar çok seviyoruz? Zanaat devrimi nedir? Bunlar keyifle okumalık, sindirmelik yazılarımızdan sadece birkaçı.

Konuyu uzmanından dinlemenin değeri başka, bu yüzden zaman zaman konuk yazarlara da başvuruyoruz. Hep birlikte, sadece yemek değil, ruhumuzu doyuran konuları, hikayeleri, haberleri yazıyoruz. Doğal güzellikten uykunun önemine, müziğin beynimize etkisinden doğada yogaya kadar farklı konulara giriyoruz.

Bazen de hap gibi ipuçları veriyoruz. Vücudu yenilemek için neler yemeli? Mutfak alışverişi yaparken nelere dikkat etmeli? İyi uyumak için neler yapmalı? Hemen işimize yarayabilecek fikirlerden bahsediyoruz.

Ve elbette, Ruhun Doysun’un önemli bir parçası olan gıda israfı konusu. Atığı ve ziyanı azaltmayı hedefleyen, hem dünyadan hem bizden projelere ve bu konuda bizlere ilham veren insanlara daha yakından bakıyoruz. Kendi mutfağımızda ve hayatımızın geri kalanında atığı önlemek için yapabileceklerimiz, malzemenin tümünü değerlendiren tarifler ve ipuçları burada. Bayat ekmeği yaratıcı bir şekilde nasıl değerlendiririz gibi temel bir konudan tutun, normalde humus yaparken attığımız nohut kabuklarını nasıl kullanabiliriz gibi zihni sinir detaylara kadar, basit ama bir o kadar da dönüştürücü fikirler bunlar.

Karnınızı, gözünüzü ama en çok da ruhunuzu doyurması dileğiyle…

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.