ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Dönen Plak

Bu yazıyı 2 dakika 15 saniyede okuyabilirsiniz.

Hem nostaljik keyif hem de kaliteli ses. Plak, hayatımıza geri döndü

Küçükken kız kardeşimle en büyük eğlencemiz, salondaki ahşap pikaba anne-babamın plaklarını teker teker koyup dinlemekti. Küçük parmaklar için o plakları yerleştirmek kolay iş değildi. Kılıfından çıkarırken ince kağıdı yırtmamak, önce üzerindeki tozu üflemek, sonra da pikabın tablasına yavaşça bırakırken iz yapmadan, düşürmeden, kenarlarından tutmak gerekirdi. Sıra dönen plağa iğneyi yerleştirmeye geldiğinde abla olarak devreye girip o hassas görevi ben üstlenirdim. Heyecanlı bir olaydı çünkü iğne plağın en ucuna dokunmalıydı yoksa kayıp plağı çizebilirdi. Müzik başlayınca dönen iğnenin başına oturur ya da hemen kalkar dans ederdik. Barış Manço’nun şarkı sözlerini ezberler, gözlerimizi kapatıp Barbara Streisand’in romantik şarkılarına dalardık.

Derken eve kasetçalar, sonra da 1980’lerin sonunda hem kaset hem CD çalabilen stereo geldi. Bizim emektar ahşap pikap dekoratif bir obje gibi salonun bir kenarına çekildi ve zamanla üzerine kitaplar, kağıtlar yığıldı. Plaklar ise seneler boyunca kılıflarının içinde, dışarıda olan bitenden, CD’den, I-Pod’dan, I Tunes, MP3 ya da Spotify’dan bihaber, sandıklarda saklandılar.

Bugün müzik almanın en yaygın yolu dijital. Yapımı aylar süren koskoca bir albümü sadece bir kaç dakikada cep telefonum ya da bilgisayarımda dinleyebiliyorum. Bazı üyelikler bana haftalık tavsiye listeleri çıkarıyorlar; dinlediğim müzikleri baz alıp beğenebileceğimi düşündükleri şarkıları öneriyorlar. Şu kesin; artık dinlemeden önce o müziği bir yerlerden “indiriyorum”.

Bazılarına göre müziğin kolay elde edilebilmesi aynı zamanda bilinçsiz tüketimi de beraberinde getirdi. Sonsuz seçenek ve uyarı var. Kolay, hızlı ve zahmetsiz bir alım söz konusu. Ancak dijital müzik alımının uçtuğu bugünlerde müzik dünyasında beklenmedik bir gelişme daha yaşanıyor. Son yıllarda plak geri dönüyor. Üstelik sadece koleksiyon yapanlar ya da nostaljik heves içinde olan papyonlu gençler arasında değil. Genel rakamlar bu gelişmenin geçici olmadığını gösteriyor.

2017’de plak satışları fiziksel albüm satışlarının %11’sını oluşturmuş. Çok yüksek olmayabilir, ancak rakamlar 1991’den beri rekor satışı yakalamış durumda. 2017’de sadece Amerika’da 13 milyon plak satılmış ve tüm zamanların top 20 listesinde olan 14 albüm yeniden plak formatında basılmış. Bu esnada elbette pikap da tekrar prestijli bir obje haline geldi. Plak kulüpleri çoğalıyor, plak satan dükkanlar artıyor. Zincir kitapçılarda bile plaklara rastlamak mümkün.

Bazılarına göre ise bu ilginin arkasındaki sebep plağın verdiği ses kalitesinin dijitalden daha üstün olması. Daha sıcak, net ve doygun bir ses çıkıyor plaktan. Ancak bazılarına göre de plağın dönüşünün dijital müzikle aynı ana denk gelmesi şaşırtıcı değil. Kitapta da bunu görüyoruz; basılı kitap ölmedi, tam tersi Amazon bile kitapçı açtı örneğin. Müzikle ilişkimiz soyutlaştıkça, tam tersi elle tutabilmek, fiziksel bir bağlantı kurabilmek istiyoruz. Plak bunu sağlıyor; kılıftan çıkarmak, pikaba yerleştirmek, iğneyi plağın üzerine bırakmak… Hepsi dinlediğimiz müziğe birden fazla duyumuzla dokunmamızı sağlıyor. Elbette yirmi sene önce bıraktığımız gibi değil dünya. Bugün bildiklerimizi eskinin bilgeliğine eklemek gerek. Öncelikle üreticilerin vinil yerine dönüştürülebilir alternatifler üzerinde çalıştıklarını biliyoruz. Kılıflarda da geri dönüşümlü kağıt kullananlar çoğaldı. Plağın geri dönüşü kadar bu haberler de iç açıcı.


Cemre Narin 
İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.