ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

İstilacı Balıklar

Bu yazıyı 3 dakika 24 saniyede okuyabilirsiniz.

İstilacı balık türleri, yerleştikleri sulara ait olmayan, başka denizlerden bir şekilde habitatları dışında sulara gelip burada çok hızlı çoğalarak mevcut yerel balık türleri veya diğer canlılar üzerinde baskı oluşturuyor.

Dünya ısınıyor, buzullar eriyor, ormanlar yanıyor ve canlı türleri yok oluyor. Dünyanın geleceği ile ilgili yoksulluk, açlık, eşitsizlik, sağlık gibi birçok temel sorun konuşuluyor, tartışılıyor, çözüm yolları aranıyor. İklim krizi tüm bu sorunları derinleştiriyor, işin içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Şehirlerin kaderini belirleyen, birçok canlıya ev sahipliği yapan, dünyanın yüzde 70’ini kaplayan denizlerde de iklim krizi pek çok sorunu beraberinde getiriyor.

Durdurulamaz bir hızda değişen dünyada bambaşka coğrafyalardan, geçmişlerden ve kültürlerden insan bir arada yaşıyor ve küreselleşen dünyada mesafeler kısalıyor. Bir yerden bir yere seyahat etmek, dünyanın öbür ucuna bir şeyler yollamak artık son derece kolay. Sınır deyince aklımıza gelen, iki ülkeyi ayıran çizgiler konu iklim krizi olunca yok oluyor, konu denizler olunca çok daha soyutlaşıyor.

Dünyayı paylaştığımız diğer canlılar için ise bu durum biraz daha farklı. Doğadaki her canlının üreme, beslenme, barınma gibi ihtiyaçlarını karşıladığı belirli bir doğal yaşam alanı var. Habitat denilen bu alanlar, küresel iklim değişiklikleri, buzulların erimesi ve coğrafi sınırların insan etkisiyle kaldırılması gibi sebeplerle değişime uğruyor.

Tarih boyunca göç eden insanların her gittikleri yerde olumlu etkiler yaratmadığı gibi hayvanların da yaşam alanı arayışları yerleşik türler için çoğu zaman iyi sonuçlar yaratmıyor. Hatta bu arayışlar kimi zaman bir istilaya dönüşüyor.

Mikroorganizmalar, böcekler, bakteriler, çeşitli bitki türleri, mantarlar, balıklar istilacı sınıfına girebiliyorlar. İstilacı balık türleri, yerleştikleri sulara ait olmayan, başka denizlerden bir şekilde habitatları dışında sulara gelip burada çok hızlı çoğalarak mevcut yerel balık türleri veya diğer canlılar üzerinde baskı oluşturuyor.

Türkiye, üç yanı denizlerle çevrili, 8333 kilometreye uzanan bir kıyı şeridine sahip. Bu durum zengin bir biyoçeşitlilik yaratırken, bölgeyi istilacı balıklara açık hale getiriyor.

Kızıldeniz ve Akdeniz’i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı’nın açılması ve daha sonra genişletilmesi ve derinleştirilmesiyle istilacı türler kendilerini Akdeniz’de bulmaya başladılar. Ayrıca, denizler ve okyanuslarda artan gemi trafiği sonucu birçok canlının yumurta ve larvaları gemilerin sintine sularında veya gemilere yapışık olarak Akdeniz’e geliyor. Bu şekilde yeni bir ortama giren yumurta ve larvalar, eğer canlı kalmayı başarmışlarsa ve yeni ortama uyum sağlayabilmişlerse, hızla yayılmaya başlıyorlar.

İklim değişikliğinin etkilerinden olan deniz suyunun ısınması da istilacı türlerin yeni bölgelere yerleşmelerini kolaylaştırıyor. Bu hızlı yayılma sonucunda bu durumla başa çıkamayan yerel türler yok oluyor.

İstilacı balık türlerinin yerel türler üzerinde bıraktıkları etki bir domino etkisi yaratıyor ve sonuçları deniz ekosistemi sınırlarını aşıyor. Karaya ve bizlere kadar uzanıyor. Konuyla ilgili öngörüler ise çok umut verici değil. Uzmanlar, iklim krizinin etkisiyle Akdeniz’e özgü türlerin yok olacağını, yerini Kızıldeniz canlılarına bırakacağını ve Karadeniz’in de giderek “Akdenizleşeceğini” tahmin ediyorlar.

Kendi habitatında yerel olan bir balık türü nasıl oluyor da Kızıldeniz’den Akdeniz’e geldiğinde büyük bir problem olmaya başlıyor? Bu türlerin Akdeniz’e yerleşip düzeni bozmadan yaşamaları mümkün değil mi? Ne yazık ki değil. Tropikal sulardaki ve Akdeniz’deki rekabet tamamen farklı. Tropikal sularda son derece sınırlı yiyecek stoğu var ve üreme alanı rekabeti profesyonelleştirmiş durumda. Dolayısıyla rekabet gücü yüksek bir tür Akdeniz’e girip yayılmaya başladığında yerel türler bu baskıyla başa çıkamamaya başlıyor. İstilacı bir türün o ya da bu şekilde sistemden çıkarılabildiği bir örnek dünyada yok. Dolayısıyla doğa ile uyumlanmamız, değişime ayak uydurmakla kalmayıp değişimin bir parçası olmamız gerekiyor.

Bu olumsuz tabloya rağmen hala yapabileceğimiz birçok şey var. Öncelikle istilacı balıkların hepsi balon balığı gibi yenilemeyen, zehirli ve karaya çıkartılması yasak türlerden değil. Kılkuyruk mercan, aslan balığı, lokum, sokkan gibi birçoğu da yenilebilir. Ancak mutfağımızda, alışkanlıklarımızda, kültürümüzde olmayan bir balığın sofralarımıza gelebilmesi için ilgili herkesin bilgilendirilmesi ve her şeyden önce tüketicinin doğru bilgilere ulaşmasını sağlamak gerekiyor. Çünkü ne kadar istilacı balık yakalanıp mutfaklarımıza ulaşırsa, yerel türler üzerindeki baskı o kadar azalıyor. Bugün kılkuyruk mercan, Akyaka Su Ürünleri Kooperatifi’nin yıllık toplam balık girdisinin yüzde 31’ine ulaşmış durumda. Benzer şekilde paşa barbunu yıllık toplam balık miktarının yüzde 5’ini oluşturuyor.

Akdeniz Koruma Derneği’nin yürüttüğü projede balıkçılığa kapalı alanlar şunu gösteriyor: Bu alanlardaki büyük balıkların sayısı artarsa büyük balıklar, istilacı balıklar ile besleniyor ve istilacı balıkları kendi bölgelerinden uzakta tutabiliyorlar. Korunan alanlar sadece istilacı balıklar için değil aynı zamanda ekosistemin dayanıklılığını arttırarak iklim değişikliğine karşı da bir direnç oluşturuyor.

Eğer aşırı avlanmayı durdurabilir, koruma alanlarını sürdürebilir, istilacı balıkları soframıza taşıyabilir ve doğayı kendi haline bırakabilirsek, Akdeniz’in cömertliğinden faydalanmaya devam edebilmemiz için hala umut var!

İpek Auf

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.