ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Kış Kabakları

Bu yazıyı 2 dakika 17 saniyede okuyabilirsiniz.

Sonbaharın getirdiği en cazip malzemelerden biri de kış kabakları. Heybetli, renkli, kullanışlı ve yararlı kış kabaklarıyla neler yapabileceğimizi, onları en iyi şekilde nasıl değerlendirebileceğimizi yazdık.

Genel olarak onlara bal kabağı diyoruz ama aslında dünyada kış kabaklarının yüzlerce çeşidi var. Bazılarının kabukları kıpkırmızı, bazıları ise koyu yeşil. Bazılarının kabukları pürüzsüzken, bazılarınınki pütür pütür. Kocaman kabakların yanında elinizin içine bile sığabilen minicik olanlar da var.

Bizde en çok bilinenler ise Külkedisi masalını anımsatan, turuncu renkli  kabağı ve kabukları sert ve grimsi renkte olan helvacı ya da kestane kabağı. Kabak tatlısı genelde kestane kabağından yapılıyor. Bu kabağın bir özelliği de daha basık olması.

Son zamanlarda şehirlerdeki market ve pazarlarda dilimlenmiş halde de satılıyor bal ve kestane kabakları. Bu şekilde ihtiyacınız kadar alıp kullanabiliyorsunuz. Bütün alacaksanız, iyisini bulmak için vurduğunuzda tok bir ses çıkmasını bekleyin. Kabak ne kadar büyükse o kadar tatsız olabiliyor, dolayısıyla fazla büyük olmamasına dikkat edin.

Kabakgiller familyasına ait olan kabak, kavun, karpuz, salatalık ve acur ile aynı aileye ait. Bugün dünyanın hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilse de, bal kabağının kökeninin Güney Amerika olduğu biliniyor. 1500’lerde Avrupa’ya geldiğinde ise çok çabuk kabul görmeyen patates ve domatesin tersine hemen sofrada yerini bulmuş ve kısa sürede benimsenmiş.

Biz en çok şekerle pişen kabak tatlısını bilsek de, farklı kültürlerde tatlı kadar yemeklerde de kullanılıyor kış kabakları. Fransızlar kremalı çorbasını severler; İtalyanlar gnocci ve ravioli’de kullanırlar; Hindistan’da bol baharatlı yemeğini yaparlar. Selanik göçmenlerinin yaptıkları gibi börek içine katabilirsiniz ya da Burdur’un meşhur unsuz, yağsız bal kabağı helvasını deneyebilirsiniz. İster dilim dilim fırında pişirip salataya ekleyin, ister rendeleyip mücver gibi kızartın, ister püre yapıp keklerde kullanın, kış kabakları farklı baharat ve malzemelerle birlikte mutfak denemelerine son derece müsait. Ortaya “kabak tadını verdi” lafından çok uzak lezzetler çıkabilir pekâlâ.

Kış kabakları özellikle tarçın, karanfil, muskat gibi sıcak baharatları iyi taşıyor. Taze kekik, adaçayı gibi otlarla birleşince ise tatlılığı dengeleniyor. Çorbasına aynı mevsimde bulunabilen malzemelerden kestane, mantar eklenebilir; tatlısında üzerine tahin gezdirilebilir. 

Kış kabakları bütün olarak haftalar, hatta aylarca dayanabiliyor. Dilimlenmiş kabağın bozulması daha kolay; hava almayacak şekilde buzdolabında birkaç gün saklayabilirsiniz. Elinizde bol miktarda varsa ya da mevsim sonrasına saklamak istiyorsanız, buharda pişirdikten sonra püre yapıp buzluğa da kaldırabilirsiniz. Kullandığınız kabın içerisine yerleştirdiğiniz kabak püresinin üzerinde az yer bırakmayı unutmayın; kabak dondukça genişleyeceği için taşabilir.

Kabağın her kısmından yararlanmak gerek. Bütün alırsanız, çekirdeklerini ekebilir ya da kurutup kabak çekirdeği yapabilirsiniz. Ayrıca çekirdeğinin yağına rastlarsanız denemeye değer; çorbaların üzerine, salatalara, özellikle patates salatasına çok yakışıyor. Çekirdeklerini blender’da öğütüp kabak çekirdeği ezmesi de elde edebilirsiniz. Ekstra lezzet için içine biraz da bal ekleyebilirsiniz.

Kış kabaklarının lezzeti kadar sağlığa yararlarına da değinmek gerek. Düşük kalorili ve besin değerleri yüksek olduğundan bir nevi süper yiyecek onlar. Beta-karoten yüklü; lif açısından zengin; potasyum, fosfor, demir, sodyum, kalsiyum deposu her biri. Bal kabağı aynı zamanda içinde bol miktarda A vitamini olduğu için güzellik kürlerinde kullanılıyor, özellikle de yüz maskelerinde tercih ediliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.