ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Detay — 05.12.2017

Nar Gibi

Bu yazıyı 1 dakika 28 saniyede okuyabilirsiniz.

Lezzetli, yararlı, hem de tam mevsimi. Kış aylarında tükettiğimiz narın hikayesine, yararlarına ve başka mutfaklarda nasıl kullanıldığına yakından baktık.

Nar, dünyanın en sihirli meyvelerinden biri. Tarih boyu efsanelere, masallara, şiirlere konu olmuş. Eski Mısır’da tanrılara nar hediye edilir, krallar sonraki hayatlarına götürebilmek için yanlarında narla gömülürlermiş. Hades, Zeus’un kızını nar sayesinde kandırmış. Buddha, değerli hediyelerin arasından en çok yaşlı bir kadının getirdiği narı beğenmiş. Bazılarına göre Adem’le Havva arasındaki yasak meyve elma değil, nar olmalı esasında. Nar, halk türkülerinde, “çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” gibi bulmacalarda berekettir.

Narın anavatanı İran’dan Himalayalar’a kadar uzanan bir coğrafya. Son yıllarda Batı’da “süper meyve” olarak sevilse de, yararları binlerce yıldır biliniyor. Tarih boyunca kışın hastalıklardan korunmak için çocuklara, yolda güçlü kalabilmeleri için askerlere verilmiş. A, C ve E vitamini yüklü, antioksidan içeriği çok güçlü bir meyve. Kalbe iyi geliyor, sindirim sitemini koruyor. Kanserle savaşmaya yarıyor. Gayet lezzetli bir meyve olan narı yemek için bu tip bahanelere gerek var mı bilmiyoruz ama son yıllarda iyice popülerleşmesinde bunların payı büyük.

Gelelim mutfaktaki marifetlerine. Türkiye, nar üretiminde üçüncü sırada. Onlarca cins arasından en çok bilineni hicaz narı. Silifke’nin keben narı, kabukları yeşil ve açık kırmızıya çalan deve dişi narı da lezzetli nar çeşitlerinden. Narı genellikle ya yemeklerin, tatlıların üzerine serpiştiriyoruz ya da suyundan nar ekşisi, nardenk, pekmez yapıyoruz. En çok nar yetişen ülke İran’da yemeklerde ve soslarda kullanıyorlar. Narlı cevizli tavuk yemeği fesenjan bunun en güzel örneği. Bu geleneksel yemekte dövülmüş cevizi nar suyuyla ya da inceltilmiş nar ekşisiyle birlikte pişiriyorlar. Nar çorbası ash-e anār ise naneli, etli, iç ısıtıcı bir kış çorbası. Bunun dışında İran’da nar tüketmenin popüler bir başka şekli de tezgahta yuvarlayıp sonra içine kamış sokarak suyunu içmek. Dünyanın ikinci en büyük nar üreticisi Hindistan’da ise narı baharat olarak kullanıyorlar. Nar tanelerini kuruttuktan sonra eziyorlar. Anardana denilen bu baharattan yemeklere ekşilik katmak için yararlanıyorlar.


İşletme ve klinik psikoloji geçmişi olan Cemre Narin, yaklaşık 10 senedir hem Türkiye’de hem yurtdışında farklı yayınların yemek editörlüğü yapıyor ve yemek yazılarını yazıyor. The World’s 50 Best Restaurants’ın bölge başkanı. İçindekiler adlı yemek kitabının yazarı. Uluslararası yemek konferansı YEDİ’nin kurucularından. Ruhun Doysun’un proje danışmanı ve editörü.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.