ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Mikro Yeşilliklerin Gücü

Bu yazıyı 2 dakika 31 saniyede okuyabilirsiniz.

Minicik yaprakları ve kısacık sapları ile mikro yeşillikler hem inanılmaz sempatikler, hem de müthiş derecede besleyici!

Mikro yeşillik, sebze ve bitkilerin yenilebilir yeşil yapraklarının ilk büyümeye başladığı sıradaki haline verilen isim. Günümüzde özellikle fine dining restoranların gözdesi haline gelmiş olan bu yeşillikler, hem görsel güzellikleri ile tabakların çekiciliğini arttırmak için
kullanılıyor, hem de güçlü ve rafine lezzetleriyle damağımıza bayram ettiriyorlar. Tüm bunların yanı sıra, besleyici özellikleri de şaşırtıcı derecede yüksek.

Çoğu zaman aynı anlamda kullanılsa da, mikro yeşillikler mikro filizler ile aynı şey değil. Filizler söz konusu olduğunda, suda bekletilmiş ve filizlenmiş tohumları yiyorsunuz. Mikro yeşillik dendiğinde ise yenen kısım, tohum ekildiğinde ilk çıkan yapraklar ve sapları. Bu minicik yaprakçıklar 1980’lerde Kaliforniyaʼda kullanılmaya başlanmış ve popülaritesi zamanla dünyaya yayılmış. Ülkemizde de son yıllarda bu yeşilliklere rastlamak mümkün.

Yeşilliklerin önemli bir özelliği pişirilmiyor olmaları. Yapraklarını taze bir şekilde salataların üzerine serpebilir, sandviçlere ya da çorbalara katabilir, blender’da meyve, sebze suyunuzun içine karıştırabilirsiniz. Küçük olduklarına aldanmamak lazım; lezzetleri şaşırtıcı derecede güçlü ve dolgun! Örneğin hardal yeşilini yerken, ağzınıza oldukça belirgin ve keskin turp tadı geliyor. Tere yeşili, ufacık bir lokmada bile tüm damağa yayılacak kadar acımtrak.

Mikro yeşillikleri evde büyütmek çok kolay. Hatta bir balkonunuz varsa, yüksek kapasiteli bir şehir çiftliğine bile sahip olabilirsiniz. Dikim ve hasat – hepsi iki hafta içerisinde tamam!

Mikro yeşillik yetiştirmek için öncelikle bitki tohumları bir gece suda bekletiliyor. Düz bir satıh üzerine, örneğin bir yoğurt kabına ya da manavdan alınan bir meyve kabına toprak konup üzerine birbirine yakın yani sık düzende ıslak tohumlar yerleştirilip sulanıyor. Üzerine kapak kapatılıp 3-4 gün filizlenmesi bekleniyor. Sonra kapak açılarak, yaprakların fotosentez yapmalarına ve klorofillerinin artarak yeşillenmelerine izin veriliyor. Mikro yeşillikler 6-7 gün içinde yenmeye hazır oluyor. Bir hafta boyunca buzdolabında saklayabileceğiniz mikro yeşillikleri yemek istediğinizde, makas ya da keskin bir bıçak ile “hasat” edebilirsiniz.

Mikro yeşilliklerin çok önemli bir özelliği, sağlık açısından da çok yüksek değerlere sahip olmaları. Mikro yeşillik üreticisi Lal Microfarmʼin ortaklarından Mert Abik, günümüzde tarım ürünlerinin bize çok uzaklardan geldiğini ve bu süre zarfında oksidasyondan dolayı besin değerlerini önemli ölçüde kaybettiklerini anlatıyor. Vitaminlerini ve besleyici özelliklerini yüzde 30-40 oranında kaybeden bu sebzelere nazaran mikro yeşilliklere bakıldığında, kesildiği anda tüketilen bu yaprakların tazeliği şüphe götürmez. Ayrıca mikro yeşillikteki besin değerlerinin, tam büyümüş halinden 5 ila 50 katı kadar daha güçlü olduğu söyleniyor.

Mikro yeşilliklerin bu derece besleyici olmaları, içlerinde vitaminleri ve diğer besleyici öğeleri çok konsantre bir şekilde barındırmalarından kaynaklanıyor. Yüksek ölçüde antioksidan içeren mikro yeşillikler, günümüzde fonksiyonel besin, yani sağlığı pekiştiren ve hastalığı önleyen bir besin türü olarak kabul ediliyor. Örneğin brokoli yeşilinde çok yüksek oranda antikanserojen özellik taşıyan sulforofan bulunuyor. Doğaya bakarsak, hayvanların da en çok tercih ettiklerinin bu ilk çıkan yeşillikler, yapraklar olduğunu görüyoruz.

Mikro yeşillikleri satın alabilir ya da balkonda, mutfakta minik birer mikro yeşillik tarlası oluşturabiliriz. İlk yetiştirdiğiniz mikro yeşillik ile bir salata yapın mesela. Salata için iki değişik renk havucu, yarım yeşil elmayı, bir taze soğanı ve bir adet kereviz sapını ince uzun kibrit şeklinde doğrayın. Üzerine pembe greyfurt suyu ve zeytinyağı ekleyin. Biraz da 
fındık kavurup serpebilirsiniz.  Ve mor yeşil rengiyle insanı kendine hayran eden pancar mikro yeşiliyle süsleyin.


Zeynep Ekşioğlu 

Boğaziçi Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler okuduktan sonra uzun süre yabancı bir markanın Türkiye distribütörü olarak moda perakendeciliği yaptı. Daha sonra radikal bir karar ile aşçı olmaya karar verdi. MSA Profesyonel Aşçılık Okulu’ndan döneminin birincisi olarak mezun oldu. Beslenme ve şifa ile ilgili araştırıyor ve sağlıklı içecekler üretiyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.