ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Mutfakta Çiçek

Bu yazıyı 2 dakika 39 saniyede okuyabilirsiniz.

Pencere önlerinde, saksılarda, vazolarda görmeye alıştığımız çiçekleri yemeklerde kullanmanın yolları

Binlerce senedir çiçek yetiştiren insanoğlu için çiçek yemek yeni bir şey değil. Tarih boyu, neredeyse tüm medeniyetler yenebilir çiçekleri bir şekilde mutfaklarında kullanmışlar. Yemeklere renk, güzellik ve lezzet katmanın yanı sıra tıbbi özellikleri için de tercih etmişler. Örneğin, hercai menekşe ve krizantemin cildi güzelleştirdiği, gülün ise vitamin C zengini olduğu biliniyor. Mutfağa gelince, menekşelerin şekerlemesini yapmışlar, yaseminden papatyaya bir çoğunun çayını demlemişler. Taze taze salatalara serpiştirmişler veya pastaların üzerlerini süslemişler. Şakayığı krallara layık görmüşler, portakal nergisi çiçeğini safran yerine kullanmışlar.

Fransız likörü Chartreuse‘ün içine 130 çeşit taze ot ve çiçek giriyor. Uzakdoğu’da krizantem, çorba ve çaya yakıştırılıyor. Meksika’da amber çiçeği serinletici bir içecek olan Agua de Jamaica yapımında kullanılıyor. Japonya’da kiraz çiçeğiyle hazırlanan çay, düğünlerde içiliyor. Kuzey Afrika’nın portakal çiçeği suyu meşhur. Bizde ise gülün mutfaktaki yeri tartışılmaz. Onlarca tatlı ve yemek tarifinin yanısıra, bir zamanlar Topkapı Sarayı’nın bitişiğindeki koskoca Gülhane’de yetiştirilen rengarenk güllerin tatlılar, reçeller, şekerlemeler, lokumlar için kullanıldığını biliyoruz.

Geleneksel mutfakta çiçekli yemeklere rastlasak da, bugün birçok çiçeğin yenebildiğini bile bilmiyoruz.

Bazıları ise sürekli karşımıza çıkan otların, sebzelerin yemediğimiz çiçekleri. Kişniş, hodan, roka, nane, kekik gibi… Tadı salatalığı andıran hodanın mavi renkteki çiçeğinin şekerlemesini yapabilir, buz kalıbının içine koyabilir ya da salataların içine ekleyebilirsiniz Hafif hardalımsı menekşeyi hem lezzet hem de renk katmak için salatalarda kullanabilirsiniz. Soğandan çok daha yumuşak bir tadı olan soğan çiçeğini balığın üzerine ekleyebilirsiniz. Tadı acı ve keskin olan çiçekleri yemeklerde ve salatalarda; tatlı, parfümlü gibi olanları da tatlılarda ve içkilerde deneyebilirsiniz.

Yıllardır şapkadan, takıya, ev tekstilinden, bez bebeğe, birbirinden özgün tasarımlarıyla hem Türkiye’de hem dünyada tanınan Gönül Paksoy’un bundan bir kaç sene önce çıkardığı “Çiçek Yemek” adlı kitabı bu konuda oldukça ilham verici. Kitapta bütün tariflerde yenilebilen çiçekler başrolde. Leylak, manolya, yukka gibi çiçeklerin kullanıldığı dolma, helva, muhallebi tarifleri hem iştah açıyor hem de göz kamaştırıyor. Peygamber çiçekli armut; Latin çiçekli kayısı dolması; incecik güllaç yufkası, incir şekerlemesi ve gardenya yapraklarından oluşan gardenyalı güllaç, bunlardan bazıları.

Nelere dikkat etmeli?

Çiçek yerken elbette dikkat edilmesi gerekenler de var. Bütün çiçekler yenmediği gibi, birçoğunun ölümcül olduğunu unutmamalı. Öncelikle yenebilir olduğunu bildiğiniz çiçekleri deneyin. Bilmediklerinizden uzak durun ya da güvendiğiniz bir kaynağa danışın. Ayrıca yenebilir bir çiçeğin tüm kısımları yenmeyebilir; hangilerini bütün olarak, hangilerinin sadece yapraklarını yemeniz gerektiğini öğrenin. Kendi yetiştirdiğiniz ya da şehir dışında, ilaçsız olduğunu bildiğiniz yerlerde yetişen çiçekleri kullanın. Çiçekçilerde satılan çiçeklerin hepsi ilaçlı, yol kenarlarındakiler ise hem ilaçlı hem de şehir kirliliğinden nasibini almış oluyorlar. Son yıllarda manavlarda, marketlerde satılan yenebilir çiçekleri de deneyebilirsiniz. Ayrıca, bahar ve çiçek alerjisi olanların çiçek yerken temkinli davranmaları gerekiyor. Olası alerjik reaksiyonlara karşı yavaş yavaş yiyin, azar azar deneyin.

Nasıl saklamalı?

Yenebilir çiçekleri elbette olabildiğince kısa sürede kullanmalı. Kısa süre soğuk suda bekletip temizledikten sonra iyice kurulayıp havluya sarın. Buzdolabında kapaklı bir cam kutuda saklayın. Çiçekleri daha uzun süre saklamak isterseniz bunun da birkaç yolu var. Çiçeklerden uzun süre kullanabileceğiniz “kilerlik” birtakım malzemeler de üretebilirsiniz. Bir hafta sirkede beklettikten sonra çiçekleri süzüp aromatik bir sirke elde edebilirsiniz örneğin. Şekerde bekletip renkli şekerler yapabilir ya da kurutabilirsiniz. Biraz yumuşamış tereyağı ile karıştırıp buzdolabına kaldırabilirsiniz. Bu tereyağını, taze otların çiçekleriyle karıştırırsanız sebzelerin üzerinde; daha aromatik çiçeklerle karıştırırsanız örneğin tatlıların üzerinde kullanabilirsiniz.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.