ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Detay

Neden Daha Az Et?

Bu yazıyı 3 dakika 13 saniyede okuyabilirsiniz.

Dünya geneline baktığımızda bugün ihtiyacımızdan çok daha fazla et tükettiğimizi görüyoruz. Fazla et tüketiminin birçok dengeyi bozduğu ise artık bilinen bir gerçek. Araştırmalar ne diyor, nasıl bir gelecek öngörülüyor? Bizler bireysel anlamda neler yapabiliriz?

 

Bugün bütün araştırmalar aynı sonuca varıyor: Dünyanın geleceği için daha az et tüketmemiz şart. Artık hayvancılığın ve et tüketiminin iklim, doğal yaşam ve kaynaklar üzerinde oluşturduğu olumsuz etkileri biliyoruz. Biliyoruz ama aynı hızda tüketmeye devam ediyoruz. 2017’de 322 milyon ton et üretilmiş dünyada.  Bir yandan bitki bazlı beslenmeye özen gösterenlerin sayısı yükseliyor ama diğer yandan et üretimi ve tüketimi de hızla artıyor. BM, 2050’de et talebinin karşılanması için bugünkü üretimin ikiye katlanması gerektiğini öngörüyor.

Elbette dünyanın her yerinde aynı oranda et yenmiyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki tüketim, bazı ülkelerin neredeyse üçte biri kadar. Türkiye’deki tavuk ve et tüketimi kişi başına senede yaklaşık 30 kilogram. Özellikle tavukta dünya ortalamasının üzerindeyiz. Son otuz seneye kıyasla bugün iki katı kırmızı et, üç katı tavuk tüketiyoruz (OECD). Dünyanın tümüne baktığımızda, et tüketimi son kırk senede ikiye katlanmış, gelişmekte olan ülkelerde ise üç katına çıkmış. Bunun arkasında nüfus ve gelir düzeyinin artışı, şehirleşme gibi faktörlerin yanı sıra değişen beslenme alışkanlıkları da yatıyor.

Artan et tüketiminin dünya üzerindeki etkilerini anlamak için rakamlara bakalım: 

– Son elli senede doğal yaşamın yarısından fazlası yok oldu. Bunun en büyük sebebi ise gıda üretim şeklimiz. Gıda üretmek için açtığımız tarım alanları doğal yaşam alanlarını yok ediyor ve biyolojik çeşitliliği de beraberinde götürüyor. Bugün tarım alanlarının yüzde 83’ünü et ve süt üretimi için kullanıyoruz. Hayvancılık ve hayvanların beslenmesi için gereken yemleri üretmek için giderek daha büyük arazilere ihtiyaç duyuluyor. (FAO)

– Dünyadaki su kaynaklarının yüzde 70’ini tarım için kullanıyoruz, bunun üçte biri de hayvansal ürünlerden oluşuyor. 1 kilo et üretmek için 15 bin litre su gerekiyor. Sebzenin su ihtiyacı kilo başına 322 litre, meyvenin ise 962. (OECD)

  Hayvansal tarım, sera gazları salınımının yüzde 18’inden sorumlu. Bu, ulaşımdan kaynaklanan salınımdan daha yüksek bir oran. Dünyadaki en büyük üç et üreticisinin Fransa’dan daha fazla salınıma sebep olduğunu biliyoruz. (Grain) 

– Et, aldığımız proteinin sadece yüzde 37’isini, kalorinin ise yüzde 18’ini oluşturuyor. Ancak et üretimi gıdadan kaynaklanan sera gazları salınımının yüzde 60’ına sebep oluyor. (Science)

– Araştırmalar, küresel ısınmayı 2 derecenin altında tutmak için et tüketimini azaltmamız gerektiğini savunuyor. Batıdaki et tüketiminin yüzde 90 azalması ve tüketilen bakliyatın beş misli olması gerekiyor. (Nature)

Her sene üretilen etin yüzde 20’si ziyan oluyor. Bunun büyük bir kısmı tüketici tarafında gerçekleşiyor. Yani eti alıyoruz, ya pişirmeden ya da pişirdikten sonra fazla geldiği için çöpe atıyoruz. (FAO)

Neler yapabiliriz?

– Et meselesinin üzerinde çalışan birçok uzman, bilim adamı, şef, araştırmacı var. Laboratuvar ortamında et üretenlerin sayıları artıyor. Şefler et tadını veren ama bitki bazlı hamburger üretiyorlar. Et tüketiminin etkilerini araştıranlar giderek çoğalıyor. Dünyada 375 milyon vejetaryen olduğu ve bu sayının her geçen gün arttığı biliniyor. Et tüketmemek de bir yol, ancak herkes için geçerli olmayabilir. O halde duyarlı et tüketimi için neler yapabiliriz, bakalım.

– Et yerken, tüm tükettiğimiz gıdalarda olduğu gibi, nereden geldiğini, nasıl üretildiğini, işin perde arkasını araştırmak, bilmek gerek. Pakette yan yana dizili satılan, pürüzsüz tavuk kanatlarına bakınca, o bağlantıyı kurmak zor olabiliyor.

– Şayet yoksa, hemen iyi bir kasap edinin. İyi bir kasap sattığı hayvanın cinsini, nerede, nasıl yetiştirildiğini bilir ve sizinle paylaşmaktan kaçınmaz.

– Bütün tüketin. Hayvanın sadece en bilinen kısımlarını almayın, farklı, hatta daha hesaplı kısımlarını kullanın. Tavuğu bütün alın, suyunu, kemiğini, derisini, sakatatını kullanın. Ne kadar tükettiğinizi bilin. Bir ay boyunca ne kadar et tükettiğinizi not edin. Çok fazla et yemediğinizi düşünebilirsiniz ama buna sipariş ettiğiniz tavuk dönerli sandviçi, yediğiniz pidenin üzerindeki kıymayı, annenizin yaptığı etli dolmayı eklediğinizde sandığınızdan fazla çıkabilir. Ortalama bir miktar hesaplayın. Gerçekten ihtiyacınız kadar mı, yoksa daha fazlasını mı tükettiğinizi anlayın.

– Haftanın, ayın belli günlerini etsiz gün ilan edin. Farklı sebzelerle, otlarla, baklagil ve baharatlarla denemeler yapın. 

– Eti buzdolabında doğru bir şekilde saklayın. Et, cam kapta, hava almayacak şekilde 2-3 gün buzdolabında; 3-6 ay lezzet ve dokusunu kaybetmeden buzlukta dayanabilir. Pişmiş et yemeklerini bir kaç gün içinde yiyemeyecekseniz buzluğa kaldırabileceğinizi unutmayın.

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.