ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat
Dünyadan

Ruhu Doyuran Kitaplar

Bu yazıyı 3 dakika 17 saniyede okuyabilirsiniz. 

Yazın ve tabii ki kışın okumanız için Ruhun Doysun’dan birkaç kitap önerisi…

Yazın uzun günleri, bize sevdiğimiz şeyleri yapmaya vakit kazandırıyor. Sabah uyanır uyanmaz, birkaç sayfa kitap okumak mesela, ya da akşam işten eve döndükten sonra, kaldığınız yerden devam etmek.

Tatildeyken hele, öyle çok vaktimiz var ki, zaman zaman yaz tatilleri bir kitap okuma maratonuna dönüşebiliyor. Ruhun Doysun’da, gıdanın hikayesine kulak vermek, iklimi, dünyanın geleceğini düşünmek bizim için önemli. Yazın (ve elbette kışın) gıda üzerine düşündürecek, dünyanın kaynaklarını, iklimi, sade, çevreci bir yaşamı hayatımıza daha çok sokabilmek için önereceğimiz bazı kitaplar var.

Ruhun Doysun dergi-kitabı

Ruhun Doysun’un Youtube’da bölümleri, sosyal medyasında küçücük ipuçları, burada web sitesinde ise derinleşen makaleleri var. Ruhun Doysun dergi-kitabıyla, Ruhun Doysun’u hediye edilebilecek, bir yazı karıştırarak geçirilebilecek, değerli bir şeye dönüştürmek istedik. Macahel’den Boğatepe’ye, uzayan yaşamdan beslenme ve saklama ipuçlarına, sade yaşamdan uykuya Ruhun Doysun’da değindiğimiz tüm konuları birleştirdiğimiz dergi kitabımız, tam bir yaz hediyesi. 

Arzunun Botaniği, Michael Pollan

Elma sizi baştan çıkarıyor olabilir mi? ruhundoysun.com‘daki Yemek Kuralları yazımızdan hatırlayacağınız Michael Pollan’ın en çok okunan kitaplarından “Arzunun Botaniği”, dört arzuyu dört bitkiyle ilişkilendiriyor ve insanın bu bitkilerle ilişkisini anlatıyor. Tatlılık, güzellik, sarhoşluk ve kontrol arzusuyla, elma, lale, marihuana ve patatesi ilişkilendiren Pollan, tüm bu bitkilerle ilgili çok ilginç şeyler anlatıyor. Bir daha elmaya asla aynı gözle bakamayacağınızın garantisini veren “Arzunun Botaniği”, bir başucu kitabı.

Parfümün Dansı, Tom Robbins

Bir malzemenin tutkusundan söz etmek deyince, pancara olan inanılmaz düşkünlüğüyle Tom Robbins, “Parfümün Dansı”nda bir pancarla başlattığı her anı ayrı eğlenceli romanında, ölümsüzlüğü, ellerimizi boyayan pancarı, tanrıları ve parfümü bir araya getiriyor. Eğer okumadıysanız başlamanın tam zamanı.

Live Green, Jen Chillingsworth 

“Live Green”, 52 adımda daha yeşil yaşama rehberi. Ruhun Doysun’da ele aldığımız tüm konuları kapsayan, hayatı daha çevreci, daha duyarlı, daha doğal yaşamak için ipuçlarından oluşuyor. Béa Johnson’ın Sıfır Atık Ev, (Zero Waste Home) kitabına biraz benziyor bu açıdan. Evle, mutfakla başlayıp, gıdayı saklama, yemek yeme alışkanlıklarına geçiyor, modadan güzelliğe, dekorasyondan, hediye alternatiflerine ilham veren tarifler ve ipuçları veriyor. Streç film yerine balmumundan saklama kumaşı yapma tarifi bile var!  

Hissedilen Zaman, Marc Wittman

Modern dünyada hepimiz sürekli olarak bir şeyleri kaçırdığımız hissine kapılıyor, koşturup duruyoruz. Marc Wittman’ın, “Hissedilen Zaman”da zamanın akışının göreceliliği üzerine anlattıkları sizi müthiş bir farkındalığa sürüklüyor. “Zaman miyobu” adındaki bir kavram ortaya atıyor ve sizi hissettiğiniz zaman üzerine düşündürürken, zamanı nasıl iyi kullanacağınıza dair fikirler de veriyor.

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami

Ünlü yazar Haruki Murakami’nin yazma ve koşma deneyimini anlattığı “Koşmasaydım Yazamazdım”ı bitirdiğinizde müthiş bir koşma motivasyonu kazanmış oluyorsunuz, ancak bunu ille de koşun dayatmasıyla asla yapmıyor Murakami, bilakis, koşamamasını da anlatıyor. Koşma eylemini hem metafor hem gerçek bir biçimde anlatıyor ve yazma deneyimiyle birleştiriyor.

Sofranız Şen Olsun, Takuhi Tovmasyan

Tüm yemek kitaplarından vazgeçmeye kalkışsak, “Sofranız Şen Olsun”dan çok zor ayrılırdık. Takuhi Tovmasyan’ın Yedikule’deki yaşamlarını, evde pişen tariflerle anlattığı kitabı, okudukça kalkıp yemek yapmanızı sağlıyor ve bunu yaparken bir dolu şey öğreniyorsunuz.

The Way We Eat Now, Bee Wilson

Bee Wilson’ın Mart ayında yayımlanan ve uluslararası çapta çok satan kitabı, bu kadar yemekle kafayı bozmuş halde, nasıl bu kadar kötü beslenebildiğimizi irdeliyor. Yemek yemeyi nasıl bu kadar endişeli bir hale dönüştürdük ve bir yandan daha sağlıklı beslenirken nasıl yemeklerimiz daha da sağlıksızlaştı? Bee Wilson’ın kitabı bu soruları aynı anda sorarken, yeme biçimimizin bizi, yaşamımızı ve dünyayı nasıl etkilediğini de anlatıyor.

The Unhabitable Earth,  David Wallace-Wells

Yaz ortasında yağan dolular, fırtınalar, hortumlar başlayan iklim krizinin küçük habercileri… David Wallace-Wells, küresel ısınma konusunda bizi biraz endişelenmeye davet ediyor. Ve hatta kitap şöyle başlıyor: “Sizi temin ederim ki durum düşündüğünüzden daha kötü. Küresel ısınmayla ilgili başlıca endişeniz deniz seviyesinin yükselmesi ise, şimdiki genç kuşağın bile kendi ömürleri içinde görebileceği kadar kısa zamanda gerçekleşebilecek felaketlerden tam anlamıyla haberdar değilsiniz.”

Ölmeyi Öğrenmek, Roy Scranton

Bir iklim değişikliği kitabı da Türkçeye geçen aylarda çevrilen iklim felsefecisi Roy Scranton’ın kitabı “Ölmeyi Öğrenmek”. İklim değişikliğinin artık önüne geçemeyeceğimizi ve önümüzdeki birkaç nesil boyunca 3 ila 5 derece ısınacak ve canlı türlerinin nesli tükeneceğini soğukkanlılıkla anlattıktan sonra, çözüm yolları da bulan Scranton’ın kitabı, karamsar havayı, bir barışma ve kabul hissiyle dengeliyor.

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.