ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

Kişisel verileriniz; 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ("Kanun") uyarınca veri sorumlusu olarak Arçelik Pazarlama A.Ş. ve Arçelik A.Ş. ("Arçelik" veya "Şirket") tarafından aşağıda açıklanan kapsamda işlenebilecektir.

Kişisel verilerinizin işlenme amaçları konusunda detaylı bilgilere; https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arçelik Şirketler Grubu Kişisel Verilerin Korunması ve İşlenmesi Politikası’ndan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz;


Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenecektir.

Açık Rızanızın Varlığı Halinde Kişisel Verileriniz Hangi Amaçla İşlenmektedir?
Toplanan kişisel verileriniz; ürün ve hizmetlerin pazarlama süreçlerinin planlanması ve icrası, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yürütülmesi, sunulan ürün ve hizmetlerin beğeni, kullanım alışkanlıklarınız ve ihtiyaçlarınıza göre özelleştirerek sizlere önerilmesi ve tanıtılması, kabulünüz kapsamında paylaşmış olduğunuz iletişim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gönderilmesi ve gönderim sağlanması için hizmet aldığımız üçüncü kişilerle paylaşılması amaçlarıyla açık rızanız kapsamında işlenebilecektir.

Kişisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaçlarla Aktarılabilir?
Toplanan kişisel verileriniz; yukarıda belirtilen amaçların gerçekleştirilmesi doğrultusunda, bayilerimize, tedarikçilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarına ve özel kişilere Kanun’un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları çerçevesinde aktarılabilecektir.

Kişisel Verilerinizin Toplanma Yöntemi ve Hukuki Sebebi Nedir?
Kişisel verileriniz Şirketimiz ile temas edeceğiniz; elektronik ortamda internet sitesi, çağrı merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanalıyla, sözleşmenin ifası hukuki sebebine dayalı olarak toplanacaktır. Açık rıza vermeniz halinde ise ürün ve hizmetlerimizin beğeni ve kullanım alışkanlıklarınıza göre özelleştirilerek size sunulması hukuki sebebine dayalı olarak Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kişisel veri işleme şartları kapsamında işlenebilmektedir.

Kişisel Veri Sahibi Olarak Haklarınız Nelerdir?
Kişisel veri sahibi olarak Kanun’un 11. maddesi uyarınca aşağıdaki haklara sahip olduğunuzu bildiririz:

Yukarıda sıralanan haklarınıza yönelik başvurularınızı, https://www.arcelik.com.tr/kisisel-verilerin-korunmasi den ulaşabileceğiniz Arçelik Veri Sahibi Başvuru Formu’nu doldurarak Şirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteliğine göre en kısa sürede ve en geç otuz gün içinde başvurularınız ücretsiz olarak sonuçlandırılacaktır; ancak işlemin ayrıca bir maliyet gerektirmesi halinde Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından belirlenecek tarifeye göre tarafınızdan ücret talep edilebilecektir.

Kapat
Pratik — 17.09.2019

Mutfak Sırları

Bu yazıyı 2 dakika 42 saniyede okuyabilirsiniz.

Önceden hazırlayabileceğiniz, yemek yapmayı kolaylaştıran pratik mutfak sırları.

İşten eve gelip bir iki sihirli dokunuşla şahane bir akşam yemeği hazırlayabilenler var ya; hepsinin aslında gizli yardımcıları var. Buzdolabında, kilerde görevlerini bekleyen soslar, baharatlar, önceden hazırlanmış malzemeler… Mutfakta bulundurup ya da vaktiniz oldukça hazırlayıp saklayabileceğiniz, yemeklerde fark yaratan malzemeler listemiz hazır.

Sarımsağın en tatlı hali

Fırında iyice yumuşayana kadar pişip karamelize olmuş fırın sarımsak listenin ilk sırasında. Sarımsağın en lezzetli, en sakin, en yumuşak hali bu belki de. Üstelik yapması da çok kolay. Bir baş sarımsağın tepesinden biraz kesin ve fırına girebilen kapaklı, ufak bir tencereye yerleştirin. Alüminyum folyoya da sarabilirsiniz ama atıksız bir mutfak için fırın kabı ya da bir tencereyi tercih edin. Üzerine zeytinyağı gezdirin, dilerseniz bir dal kekik ekleyin. Üzeri kapalı olarak 200 derece fırında 45 dakika-1 saat arası pişirin. Yumuşayan sarımsağın dişlerindeki etli kısımları kabuklarından sıkarak çıkarın. Hemen kullanmak istemezseniz buzdolabında 2 hafta saklayabilirsiniz.

Kuruyemişe farklı bakış

Kuruyemişi sadece atıştırmalık olarak düşünmeyin. Kavrulmuş badem, fındık, ceviz, fıstık, hepsi aslında ufak bir dokunuşla yemeklere zenginlik ve doku katabilir. Daha yoğun ve aromatik bir sonuç için ocakta ya da fırında kavurun. Kavrulmuş yemişleri salataya, çorbaya ekleyebilir, öğütüp kurabiyelere katabilirsiniz. Hızlıca krokan yapmayı da deneyin. Badem, fındık ya da fıstık krokan, basit bir dondurmayı, tatlıyı başka bir boyuta taşır. Tuzlu yemeklere de nefis bir tatlılık ve doku katar. Yapması çok basit. Tavada önce yemişleri kavurun. Üzerine bir tatlı kaşığı bal ve az zeytinyağı ekleyin. Bal köpürene kadar pişirip ocaktan alın. Pişirme kağıdının üzerine yayın ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra elinizle dilediğiniz boyutta kırın. Krokanı pişirirken kişniş, sumak, farklı baharatlar, tohumlar da ekleyebilirsiniz.

Elbette turşu! 

Müthiş bir lezzet ve derinlik demek turşu. Üstelik son derece sağlıklı. Hızlı turşu yapmak en kolayı; biraz sirke, biraz tuzla bir kaç saat içinde turşunuz hazır. Sabah işe gitmeden hazırlayıp aynı akşam bile yiyebilirsiniz. Doğal fermante turşu ise biraz daha sabır ve zaman istiyor. Harika bir hafta sonu projesi gibi düşünebilirsiniz. Mevsiminde saklamak istediğiniz sebze ya da meyveleri tuzlu suda bekletin. Fermantasyon işlemi tamamlandıktan sonra buzdolabına kaldırıp aylarca saklayabilirsiniz. Sadece yemeklerin yanında değil, salata içinde, çorba üzerinde, sandviçlerde de değerlendirin.

Yemeğin yarısı buzlukta hazır

Birçok pratik aşçı zamanı oldukça malzemelerini hazırlayıp buzluğa atar. Böylelikle acelesi olduğunda kullanacağı malzemelerin çoğu elinin altında olur. Doğranmış sarımsak, soğan, biber dondurmak için oldukça uygun yiyecekler. Aynı şekilde sebze/et/tavuk suyunu da önceden hazırlayabilir, altı ay buzlukta saklayabilirsiniz. Buzluk demişken, pişirdiğiniz bir çok yemeğin kalanını değerlendirmek için dondurmayı deneyebilirsiniz. Özellikle tencere yemekleri dondurmak için ideal; buzlukta 3-4 ay saklanabilirler.

Salata sosu

Salata sosu aceleyle yemek yaparken en sona kalanlardan biri olur hep. Halbuki iyi bir salatayı tatsız bir salatadan ayıran şey sosu. İyi soslanmamış bir salata o güzelim yeşilliklere yazık edebilir. Çok fazla sos olursa salatanız söner ve sulanır; az sos ise kuru ve tatsız bir salataya sebep olur. Bazen basit bir zeytinyağı-limon ya da sirke işi görür ama farklı denemeler de yapabilirsiniz. Salata sosunu önceden hazırlayıp bir kavanozun içinde buzdolabında bekletebilirsiniz. Hele sirke bazlı soslar iki haftaya kadar dayanır.

Baharat karışımı

Ev yapımı baharat karışımı şahane bir kurtarıcı. Çorbalara, yemeklere, salatalara, marinadlara ekleyebilirsiniz. Kullanmadan hemen önce öğütülmüş olan baharat karışımları daha aromatik oluyor ama önceden hazırlayıp saklamak da mümkün. Kolay baharat karışımı hazırlamak için bir baharat öğütücüsü ya da havan edinin. Önce aromalarını salabilsinler diye tohumları kavurun. Baharat karışımlarını uzun ömürlü kılmak için güneş görmeyen, serin bir ortamda, hava almayacak şekilde saklamayı unutmayın. 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.