ARÇELİK KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE İŞLENMESİ MÜŞTERİ AYDINLATMA METNİ

ARCELIK KISISEL VERILERIN KORUNMASI VE ISLENMESI MUSTERI AYDINLATMA METNI

Kisisel verileriniz; 6698 sayili Kisisel Verilerin Korunmasi Kanunu ("Kanun") uyarinca veri sorumlusu olarak Arcelik Pazarlama A.S. ve Arcelik A.S. ("Arcelik" veya "Sirket") tarafindan asagida aciklanan kapsamda islenebilecektir.

Kisisel verilerinizin islenme amaclari konusunda detayli bilgilere; http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi adresinden Arcelik Sirketler Grubu Kisisel Verilerin Korunmasi ve Islenmesi Politikasi'ndan ulasabilirsiniz.

Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Internet sitemizi ve mobil uygulamamizi kullanmaniz dolayisiyla elde edilen bilgileriniz; MUSTERI Ad- Soyad- Cep telefonu- email adresi, browser bilgisi,IP adresi, OS (mobil cihaz os bilgisi) ,device ID (mobil cihaz ID) bilgileri

. urun ve hizmetler ile satis sonrasi destek hizmetlerinin sunulmasi,

. musteri iliskileri sureclerinin yurutulmesi,

. talep ve sikayetlerinizin karsilanmasi,

. Sirketimiz tarafindan yurutulen ticari faaliyetlerin gerceklestirilmesi icin ilgili is birimlerimiz tarafindan gerekli calismalarin yapilmasi ve buna bagli is sureclerinin yurutulmesi, Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenecektir.

Acik Rizanizin Varligi Halinde Kisisel Verileriniz Hangi Amacla Islenmektedir?

Toplanan kisisel verileriniz; urun ve hizmetlerin pazarlama sureclerinin planlanmasi ve icrasi, profilleme ve analiz faaliyetlerinin yurutulmesi, sunulan urun ve hizmetlerin begeni, kullanim aliskanliklariniz ve ihtiyaclariniza gore ozellestirerek sizlere onerilmesi ve tanitilmasi, kabulunuz kapsaminda paylasmis oldugunuz iletisim bilgilerinize reklam, promosyon, vb. ticari elektronik ileti gonderilmesi ve gonderim saglanmasi icin hizmet aldigimiz ucuncu kisilerle paylasilmasi amaclariyla acik rizaniz kapsaminda islenebilecektir.

Kisisel Verileriniz Kimlere Hangi Amaclarla Aktarilabilir?

Toplanan kisisel verileriniz; yukarida belirtilen amaclarin gerceklestirilmesi dogrultusunda, bayilerimize, is ortaklarimiza, tedarikcilerimize, kanunen yetkili kamu kurumlarina, gercek ve tuzel kisilere Kanun'un 8. ve 9. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari cercevesinde aktarilabilecektir.

Kisisel Verilerinizin Toplanma Yontemi ve Hukuki Sebebi Nedir?

Kisisel verileriniz Sirketimiz ile temas edeceginiz; elektronik ortamda internet sitesi, cagri merkezi, mobil uygulama ve fiziki ortamda bayi kanaliyla, sozlesmenin ifasi hukuki sebebine dayali olarak toplanacaktir. Acik riza vermeniz halinde ise urun ve hizmetlerimizin begeni ve kullanim aliskanliklariniza gore ozellestirilerek size sunulmasi hukuki sebebine dayali olarak Kanun'un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen kisisel veri isleme sartlari kapsaminda islenebilmektedir.

Ilgili Kisi Olarak Haklariniz Nelerdir?

Ilgili Kisi olarak Kanun'un 11. maddesi uyarinca asagidaki haklara sahip oldugunuzu bildiririz:

. Kisisel veri islenip islenmedigini ogrenme,

. Kisisel verileri islenmisse buna iliskin bilgi talep etme,

. Kisisel verilerin islenme amacini ve bunlarin amacina uygun kullanilip kullanilmadigini ogrenme,

. Yurt icinde veya yurt disinda kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisileri bilme,

. Kisisel verilerin eksik veya yanlis islenmis olmasi halinde bunlarin duzeltilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Kanun ve ilgili diger kanun hukumlerine uygun olarak islenmis olmasina ragmen, islenmesini gerektiren sebeplerin ortadan kalkmasi halinde kisisel verilerin silinmesini veya yok edilmesini isteme ve bu kapsamda yapilan islemin kisisel verilerin aktarildigi ucuncu kisilere bildirilmesini isteme,

. Islenen verilerin munhasiran otomatik sistemler vasitasiyla analiz edilmesi suretiyle kisinin kendisi aleyhine bir sonucun ortaya cikmasina itiraz etme,

. Kisisel verilerin kanuna aykiri olarak islenmesi sebebiyle zarara ugramasi halinde zararin giderilmesini talep etme.

Yukarida siralanan haklariniza yonelik basvurularinizi, http://www.arcelikas.com/sayfa/2165/kisisel-verilerin-korunmasi den ulasabileceginiz Arcelik Ilgili Kisi Basvuru Formu'nu doldurarak Sirketimize iletebilirsiniz. Talebinizin niteligine gore en kisa surede ve en gec otuz gun icinde basvurulariniz ucretsiz olarak sonuclandirilacaktir; ancak islemin ayrica bir maliyet gerektirmesi halinde Kisisel Verileri Koruma Kurulu tarafindan belirlenecek tarifeye gore tarafinizdan ucret talep edilebilecektir.

Kapat X
Pratik

Yeni Yıl Tarifleri

Bu yazıyı 2 dakika 11 saniyede okuyabilirsiniz.

“Ne pişirsem?” Yeni yıl yaklaşırken sık sık karşılaştığımız bir soru bu. Ruhun Doysun tarifleri arasından bu mevsimde evde misafir ağırlamak için keyifli olabilecek bir liste yaptık. Ayrıca bir kaç ipucuyla yeni yıla ruhumuzu doyuran sofralarla girmenin yollarını yazdık.

Eve misafir çağırıp yemek yapmak bazıları için büyük eğlence, bazılarının ise korkulu rüyası olabiliyor. Amerika’da 80 senedir en iyi satan yemek kitaplarından “Joy of Cooking” in misafir ağırlamaya ayırdığı sayfalar şöyle başlar: “Ev sahibi olarak sizden olağanüstü bir şey beklendiğini düşünmeyin. Sadece kendiniz olun.” Arkasından da ekler: “Ne kadar emek verdiğinizi belli etmeyin çünkü misafirleriniz asla size yük olduklarını hissetmemeliler. Size gelerek evin düzenini bozduklarını düşünmemeliler.”

Bu bizim kültürümüz için biraz zor. Geleneksel sofralara bakarsak, ev sahibinin misafirleri için harcadığı emek onlara verdiği önemi gösterir. Muntazam dizilmiş yaprak sarma, elde açılmış börek, zeytinyağlılar, pilavlar, tatlılar… Misafir sofrada bunları gördükten sonra ev sahibinin emek harcamadığını, kendini yormadığını, normal düzeninden çıkmadığını düşünebilir mi? Ev sahibinin “bir şey yapmadım ki”  yalanının “iki gündür sabahlıyorum” anlamına geldiğini herkes bilir. Genelde yemeğe misafir varsa fazla yemek yapılır, karın doyurmaktansa göz doyurmak önceliktir. Halbuki, birkaç düşünceli detayla ruhumuzu doyuran bir sofra kurmak mümkün.

Misafire yemek yaparken aklınızda bulunsun: 

 • Yerel ama her yerde bulunmayan bir malzemeyle onları şaşırtın. Bu bir bal, peynir ya da yoğurt olabilir. Genelde böyle ürünlerle pek oynamaya gerek yok; oldukları gibi sofraya çıkarıp misafirlerinizle tanıştırın. Bunu yaparken onu üreten üreticinin hikayesini de anlatabilirsiniz.
 • Ev yapımı bir turşunun, likörün, reçelin kıymeti başka. Kendi yaptığınız ya da artizan olduğunu bildiğiniz bir ürünü sofranıza taşıyabilirsiniz.
 • Kalabalık sofraların en büyük sorunu gıda israfı olabiliyor. Elbette kalanları ertesi günlerde değerlendirebilirsiniz ama israfı önlemek için önce fazla pişirmemek, gereksiz yemek yapmamakta fayda var.
 • İşe alışveriş listesi yaparak başlayın. Evinizde halihazırda olan malzemelere öncelik verin. Örneğin kilerinizde uzundur bekleyen bir malzeme varsa yemeklerden birinde özellikle onu kullanın. 
 • Kalabalık bir gruba açık büfe hazırladıysanız yemeklerin yanlarına isimlerini yazın. Bazen içindekileri ya da birkaç satırla hikayelerini yazmak da anlamlı olabilir.
 • Sadece yemek değil; ruhumuzu doyuran bir yılbaşı için daha az plastik, kağıt, enerji harcayalım diyorsanız bunun da yolu var. Örneğin, hediyelerinizi renkli kumaşlarla ya da eski dergi sayfalarıyla kaplayabilirsiniz.
 • Gelelim ne yemek pişireceğimize.
  • Fırın, evde misafir ağırlarken en büyük yardımcınız. Yemekleri seçerken mutlaka fırında hazırlayabileceğiniz yemeklere öncelik verin. Bu sayede ocağınız temiz ve boş kalır, önceden hazırlayıp pişirmeye bıraktığınız yemekler siz misafirlerinizle zaman geçirirken kendi kendilerine pişerler.
  • Menü düşünürken misafirlerin kim oldukları önemli. Bununla bağlantılı olarak menüyü paylaşımlık tasarlayabilirsiniz. Ancak çok miktarda ya da fazla çeşit başlangıç yapıp sıcak yemeklerin önünü tıkamamaya dikkat etmeli.
  • Gece uzun süreceğinden yemekleri yavaş yavaş çıkarmak akıllıca.

Ruhun Doysun tarifleri arasından bu mevsimde misafir sofraları için seçtiklerimiz:

Atıştırmalık:

Mücver kıtırı

Kuzu rillette

Balık ekmek

Kırmızı mercimek topları ve yeşil yoğurt

Kızarmış kereviz sapları

 

Başrolde Sebze:

Otlu balkabağı

Zerdeçallı kereviz

Fırın lahana

 

Önceden Hazırla:

Boeuf Bourguignon

Fırında bıldırcın

Hasselback patates

Tuğlalı tavuk

Siyez bulgur pilavı

 

Tatlı:

Krem karamel

Profiterol

Çitirmek

Çikolatalı mus

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için sitemizde çerezler kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek çerez politikamıza izin vermiş oluyorsunuz.